Polski Fundusz Rozwoju

PFR Nieruchomości jest spółką zależną Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. PFR tworzy praktyczne rozwiązania dla wspólnego sukcesu i bezpiecznej przyszłości Polaków, wspólnie z szeregiem spółek z obszaru: bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności oraz handlu i inwestycji zagranicznych.

Nasza misja

Jak wskazują badania Habitat for Humanity Poland, aż 40% Polaków nie ma zdolności kredytowej, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. To głównie z myślą o nich powstała rynkowa część rządowego programu mieszkaniowego. Choć nasza misja ma ważny charakter społeczny, działamy na zasadach rynkowych. Realizujemy ją bez angażowania pieniędzy podatników. Środki Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju, które inwestujemy w budowę mieszkań, zwracamy – w ciągu ok. 30 lat – z czynszów najmu. Nasi najemcy mogą natomiast korzystać z dopłat do czynszu w programie Mieszkanie na Start.

Nagrody

Jedna z naszych inwestycji – Nowy Nikiszowiec w Katowicach – otrzymała nominację do najważniejszej nagrody w Europie, nazywanej „Architektonicznym Oscarem”. Nominacje są zgłaszane przez ekspertów z Europy, Radę Architektów Europy oraz komitet doradczy nagrody. Projekt osiedla powstał w pracowni 22ARCHITEKCI. Teraz powalczy o nagrodę, ufundowaną przez Komisję Europejską i Fundację Miesa van der Rohe. Zwycięzcę poznamy w maju 2022 roku. Katowickie osiedle zostało także wyróżnione w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”. Nagrodę #RealEstateImpactor przyznali dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Inwestycję doceniono za umiejętne wpisanie osiedla w historyczną przestrzeń miasta.