Pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego zwierana na 24 m-ce. Obecni Najemcy mieszkań, które powstały w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami. Sprawdź szczegóły ->>
Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?
Oczywiście. Podpiszemy aneks, który uczyni z twojego dziecka pełnoprawnego najemcę. Dodatkowo potrzebne będzie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, które będziesz mógł sporządzić nieodpłatnie, korzystając z usług naszego notariusza.
Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?
Dzieci, które już mieszkają w lokalu, po ukończeniu 18 r.ż. nie podlegają weryfikacji czynszowej. Przechodzą jedynie weryfikację w bazach: BIG InfoMonitor i Krajowy Rejestr Długów.
Kto pokryje koszt aktu notarialnego?
Sporządzenie aktu będzie dla Ciebie nieodpłatne, pod warunkiem podpisania go w kancelarii w nami współpracującej. To będzie nasz koszt. Gdybyś jednak chciał skorzystać ze swojego rejenta, wówczas wszystkie opłaty są po twojej stronie.
Czy po śmierci najemcy, najem może być kontynuowany przez jego pełnoletnie dziecko?
Tak, ale będzie zobowiązane przejść weryfikację zdolności czynszowej.
Czy właściciele mieszkań też mogą wynająć lokal od Funduszu Mieszkań dla Rozwoju?
Tak. Natomiast nie będą ci przysługiwać dopłaty do czynszu z programu „Mieszkanie na Start”.
Podpisałem umowę najmu, ale po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?
Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.
Po kilku latach postanowiłem zrezygnować z najmu. Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?
Co do zasady nie. Zgodnie z zapisami umowy, po zakończeniu najmu powinieneś usunąć zmiany i przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego (jeżeli tego nie zrobisz, wykonamy to sami, ale na Twój koszt). Zawsze możesz jednak napisać do nas wniosek o indywidualne rozpatrzenie sprawy.
W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?
Zapis o waloryzacji jest standardem w długookresowych umowach najmu. Waloryzacja oznacza, że czynsz może się zmienić wtedy, kiedy zmieni się tzw. wskaźnik inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku), publikowany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce oznacza to, że:
- Czynsz będzie waloryzowany raz do roku
- Jeżeli wskaźnik inflacji będzie dodatni, czynsz ulegnie podwyższeniu, a jeżeli ujemny – obniżeniu
- Wysokość ewentualnej podwyżki lub obniżki będzie równa wysokości wskaźnika inflacji
Waloryzacji podlega również kaucja!